2023.03.31

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co zmienia opinia rzecznika TSUE?

W lutym rzecznik TSUE przedstawił zapowiadaną opinię w przedmiocie roszczeń banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. W skrócie – opinia jest bardziej niż pozytywna i brzmi: konsumenci mogą żądać od banków dodatkowych świadczeń za korzystanie z ich środków, nie mogą tego jednak zrobić banki.

 

Na wyrok TSUE trzeba jeszcze poczekać, jednak już sama opinia wzbudza niemałe emocje i wywołuje poruszenie w zarówno w kręgach frankowiczów, jak i sektora bankowego. W połowie marca 2023 r. przewodniczący KNF poinformował, że jego urząd pracuje nad rozwiązaniem ustawowym dotyczącym kredytów frankowychW świetle przygotowywanego projektu ustawy, banki miałyby obowiązek proponowania ugód i w ich ramach przewalutowania kredytów frankowych na złote w taki sposób, jakby hipoteka od początku była zaciągnięta w krajowej walucie.

 

Czy ustawa faktycznie powstanie? Nie wiadomo. Nie jest to pierwsza próba systemowego uregulowania problemu kredytów frankowych. Jedno jest pewne – kto zdecyduje się pozwać bank, ma bardzo dużą szansę na sukces, czyli na uwolnienie się od kredytu. Nasza kancelaria cały czas wspiera frankowiczów, nie czekając na zapowiadane ustawy, czy systemowe ugody z bankami. W ostatnim czasie sprawy prowadzone przez ZPZ Legal kończą się niemal wyłącznie unieważnieniem umowy kredytowej powiązanej z walutą obcą (wyroki dotyczą zarówno kredytów indeksowanych jak i denominowanych do CHF lub EUR). Poniżej przykładowe prawomocne rozstrzygnięcia, jakie zapadły w sprawach naszych klientów:

 

1)     wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie XXVII Ca 2391/18 przeciwko PKO Bank Polski S.A.

 

2)     wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie I Aca 205/21 przeciwko ING Bank Śląski S.A.

 

3)     wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie I ACa 1664/21 przeciwko Raiffeisen Bank Polska S.A.

 

4)     wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w sprawie I ACa 1190/22 przeciwko Santander Bank Polska S.A.

 

5)     wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w sprawie I ACa 1560/21 przeciwko Bank Millennium S.A.

 

6)     wyrok Sądu Okręgowego w Opolu w sprawie II Ca 979/22 przeciwko PKO Bank Polski S.A.

 

7)     wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w sprawie I ACa 39/22 przeciwko mBank S.A.

 

8)     wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu w sprawie II Ca 3843/21 przeciwko Deutsche Bank Polska S.A.

 

9)     wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu w sprawie I ACa 622/22 przeciwko mBank S.A.

 

Masz pytania – zapraszamy do kontaktu. Pamiętaj, że pomimo fali korzystnych rozstrzygnięć, każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnej oceny i weryfikacji.