2024.08.23

Ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla przedsiębiorców

 

 

25 września wejdzie w życie ustawa o ochronie sygnalistów, która nakłada szereg obowiązków na podmioty, na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób.

 

Zgodnie z ustawą, do liczby 50 osób wykonujących pracę zarobkową, wlicza się pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia. Liczymy zatem zarówno pracowników jak i „samozatrudnionych”.

 

Wyjątkiem od powyższego są podmioty wykonujące działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska, objęte zakresem stosowania ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finasowaniu terroryzmu, które zobowiązane są do wdrożenia przewidzianych przez ustawę rozwiązań bez względu na liczbę osób zatrudnionych.

 

Jednym z obowiązków wynikających z ustawy, jest opracowanie i wdrożenie procedury tzw. zgłoszeń wewnętrznych, co wiązać się będzie także z obowiązkami z zakresu RODO, które będzie trzeba wypełnić.

 

UWAGA! Za brak ustanowienia procedury zgłoszeń wewnętrznych, ustawodawca przewidział odpowiedzialność karną w postaci kary grzywny.

 

 

 

 

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy w powyższym zakresie – zapraszamy do kontaktu.