r.pr. Dagmara Szyguła-Żuchowska         r.pr. Aleksandra Otok-Zagajewska

 

Przedsiębiorco, pamiętaj, że sukcesja to jeden ze sposobów zarządzania ryzykiem operacyjnym w firmie!

 

Dlatego oferujemy Ci kompleksowe doradztwo na etapie planowania sukcesji oraz wdrożenie opracowanej strategii, a w tym:

  • przeprowadzimy audyt obecnej sytuacji prawnej Twojej firmy i podmiotów z nią  powiązanych, pod kątem możliwości zapewnienia ciągłości jej funkcjonowania w sytuacjach takich jak:
  1. chęć formalnego zaangażowania w sprawy firmy poszczególnych członków rodziny;
  2. chęć przekazania steru w firmie w sposób kontrolowany;
  3. śmierć właściciela lub współwłaściciela (wspólnika), czy wystąpienie innej przeszkody czasowo uniemożliwiającej działanie;
  • doradzimy w doborze właściwych narzędzi;
  • nie wiesz czy Fundacja Rodzinna jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie?  sprawdzimy to!
  • opracujemy plan sukcesji, dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i planów strategicznych firmy (także takich jak plan wejścia firmy na giełdę, czy docelowa sprzedaż firmy),
  • utworzymy niezbędne struktury od podstaw lub wdrożymy konieczne zmiany w już istniejących – utworzymy dla Ciebie Fundację Rodzinną, przekształcimy, podzielimy lub połączymy podmioty, wprowadzimy konieczne zmiany w treści obowiązujących umów spółek;
  • przygotujemy niezbędne dokumenty korporacyjne dla wdrożenia przyjętego planu sukcesji;  
  • przygotujemy projekty testamentów dla właścicieli firmy oraz członków rodziny (skorelowane z założeniami planu sukcesji), z uwzględnieniem dostępnych narzędzi;
  • doradzimy i poprowadzimy postępowanie spadkowe i dział spadku,
    z uwzględnieniem spłat, rozliczeń i zachowków.

 

Pamiętaj, że kluczem do skutecznej sukcesji jest przemyślane i umiejętne połączenie różnych narzędzi, a Fundacja Rodzinna to tylko jedno z nich.

 

Masz pytania ? Zapraszamy do kontaktu !

FAQ

  • Czy wynagrodzenie dla fundatora z tyt. kontraktu menadżerskiego w Fundacji Rodzinnej to ukryty zysk ?

    Fundacja rodzinna to wciąż bardzo młoda instytucja w naszym porządku prawnym. Cel jej utworzenia był niewątpliwie szczytny. Fundacja ma stanowić:

    ✅  brakujące ogniwo i narzędzie dające szansę na zapewnienie przemyślanej sukcesji w firmach rodzinnych;
    ✅  strukturę umożliwiającą bezpieczne pomnażanie majątku i zarządzanie tym majątkiem w sposób usystematyzowany dla kolejnych pokoleń

    Aby fundacja mogła realizować przypisany jej cel, ustawodawca przewidział pewne korzystne rozwiązania podatkowe sprzyjające pomnażaniu majątku przez fundację rodzinną. Przy czym, są też różne ograniczenia, które powinieneś brać pod uwagę układając strukturę organizacyjną fundacji rodzinnej.

    Planując strukturę organizacyjną fundacji rodzinnej i rolę fundatora pamiętaj, że wynagrodzenie fundatora z tytułu świadczonych przez niego na rzecz fundacji usług za zarządzanie oraz kontrolowanie tej fundacji na podstawie kontraktu menadżerskiego jest świadczeniem stanowiącym ukryte zyski. Stanowisko organów podatkowych i sądów jest w tym zakresie jednolite ? (wyrok WSA w Łodzi z 11.4.2024 r., I SA/Łd 134/24).

    Co to oznacza w praktyce?  

    ✅ ustawodawca nakłada 15% CIT na te świadczenia (pomimo, że wynikają one z warunków rynkowych)
    ✅ dodatkowo są one opodatkowane progresywnie po stronie fundatora (a nie zwolnione z PIT jak w przypadku świadczeń niepieniężnych) i dodatkowo obłożone składką zdrowotną.

    Masz pytania dotyczące fundacji rodzinnej ? Zapraszam do kontaktu!

  • Zawarłam z mężem umowę o rozdzielność majątkową. Czy mąż odziedziczy moją firmę po mojej śmierci?

    Jest to jedno z częściej zadawanych przez przedsiębiorców pytań. Wielokrotnie klienci są zaskoczeni, że ustanowiona przez nich rozdzielność majątkowa małżeńska nie „zadziała” po śmierci. Zawierając umowę o ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej, zabezpieczamy swój majątek (tut. firmę) wyłącznie na okoliczność sytuacji „inter vivos” czyli zachodzących za naszego życia, np. na wypadek rozwodu. W takim przypadku, jak najbardziej, ustanowiona rozdzielność odniesie zamierzony skutek. Jednakże w przypadku śmierci
    i spadkobrania, samo zawarcie takiej umowy nie będzie miało już żadnego znaczenia. W tym przypadku zastosowanie znajdą zasady ogólne dotyczące dziedziczenia i to one mają pierwszeństwo, a zgodnie z zasadami ogólnymi dziedziczenia ustawowego małżonek będzie dziedziczył po zmarłym przedsiębiorcy. Do spadku wejdzie zaś cały majątek przedsiębiorcy, który stanowił za jego życia majątek osobisty przedsiębiorcy. Jeśli zatem, intencją przedsiębiorcy jest przekazanie swojej firmy po śmierci w inne ręce niż ręce małżonka, sama umowa o ustanowieniu rozdzielności majątkowej nie wystarczy. I w takim przypadku bardzo pomocny okazuje się właśnie plan sukcesji. W ramach takiego planu sukcesji, dzięki połączeniu w odpowiedni sposób kilku instrumentów prawnych, możliwe będzie osiągnięcie zamierzonego przez przedsiębiorcę celu.

  • O co tak naprawdę chodzi w Planie Sukcesji?

    Sukcesja, choć w pierwszej chwili kojarzona jest najczęściej z planem przekazania firmy np. dzieciom, stanowi w praktyce proces o wiele bardziej złożony i wielowymiarowy. Sukcesja jest obecnie istotnym elementem zarządzania ryzykiem operacyjnym w firmie. Przedsiębiorca, podejmując decyzję o przeprowadzeniu audytu pod kątem planu sukcesji, będzie musiał zadać sobie wiele pytań, pozornie ze sobą niezwiązanych. W efekcie jednak stworzy to kompletny obraz i przyczyni się także do usystematyzowania przyjętych celów strategicznych. I tak, przedsiębiorca przystępując do ustalenia własnego, indywidualnego planu sukcesji musi odpowiedzieć sobie co najmniej na następujące pytania:

    • czy ryzyko związane z prowadzoną przeze mnie działalnością dotyka również mojego majątku prywatnego ? Czy właściwie oddzieliłem mój majątek prywatny od majątku firmowego?
    • czy moja firma w swojej obecnej strukturze jest przygotowana na zdarzenia nagłe dotyczące współwłaściciela/ współwłaścicieli firmy (przykładowo śmierć lub inna przeszkoda, która uniemożliwiłaby czasowo moje działanie) ?
    • czy i na jakich zasadach chciałbym (lub też nie) zaangażować w sprawy firmy poszczególnych członków rodziny lub też związać z firmą na dłużej kluczowych współpracowników ?
    • czy moja firma ma zostać docelowo przekazana następnemu pokoleniu ?
    • czy planuję dalszy rozwój i pozyskiwanie kapitału np. poprzez otwarcie się na inwestorów zewnętrznych ?
    • jak na moją firmę wpływa moja aktualna sytuacja rodzinna lub sytuacja rodzinna mojego wspólnika (np. posiadany przeze mnie lub mojego wspólnika ustrój majątkowy małżeński, śmierć mojego małżonka, rozwód mój lub mojego wspólnika, podział majątku etc.) ?
    • czy chciałbym zapobiec zdarzeniom, które mogą mieć niepożądane skutki dla firmy i na jak duże zmiany jestem w związku z tym gotowy ?