Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie Getinu! Można prowadzić proces o ustalenie nieważności umowy kredytowej!

r. pr. Aleksandra Otok Zagajewska
Dzisiaj (19.09.2024 r.) Sąd Najwyższych podjął oczekiwaną i kluczową dla „frankowiczów” uwikłanych w kredyty walutowe z Getin Bankiem uchwałę (III CZP 5/24) – można prowadzić proces o ustalenie nieważności umowy kredytowej, nie czekając na zakończenie postępowania upadłościowego!
O co chodzi?
Dotychczas sądy prezentowały rozbieżne stanowiska co do tego, czy postępowanie sądowe z powództwa kredytobiorcy, będącego konsumentem, o ustalenie nieważności umowy kredytu waloryzowanego (indeksowanego albo denominowanego) do waluty obcej, wytoczone przeciwko bankowi, co do którego ogłoszono upadłość, jest sprawą „o wierzytelność, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości” w rozumieniu prawa upadłościowego, a tym samym – czy podlega zawieszeniu na czas trwania postępowania upadłościowego, czy też postępowanie to może być kontynuowane z udziałem syndyka masy upadłości, bez oczekiwania na wyczerpanie trybu określonego w prawie upadłościowym. Mówiąc w uproszczeniu: czy posiadacz kredytu w Getin Bank, ma możliwość prowadzenia procesu o ustalenie nieważności swojej umowy, czy też nie. Sąd Najwyższy jasno i konkretnie stwierdził, że TAK, taki proces jest możliwy.
Co to oznacza dla kredytobiorcy? Bardzo wiele!
Ustalenie przez sąd, że umowa kredytowa jest nieważne oznacza, że:
– kredytobiorca nie zapłaci już żadnej raty więcej
– nie spłaci już pozostałego do zapłaty kapitału kredytu, czyli saldo kredytu aktualne na dzień wydania wyroku się „wyzeruje”
– wykreśli hipotekę na nieruchomości, co oznacza, że będzie ona „czysta” i możliwa do sprzedaży
– z BIK-u zostaną usunięte informacje o zaległościach w spłacie rat (jeśli kredytobiorca przestał spłacać kredyt).
Wszystko to można osiągnąć niezależnie od toczącego się postępowania upadłościowego, bez konieczności oczekiwania na jego zakończenie!
Masz pytania lub potrzebujesz pomocy – zapraszamy do kontaktu.