Czy wynagrodzenie dla fundatora z tyt. kontraktu menadżerskiego w Fundacji Rodzinnej to ukryty zysk ?
Fundacja rodzinna to wciąż bardzo młoda instytucja w naszym porządku prawnym. Cel jej utworzenia był niewątpliwie szczytny. Fundacja ma stanowić:
✅ brakujące ogniwo i narzędzie dające szansę na zapewnienie przemyślanej sukcesji w firmach rodzinnych;
✅ strukturę umożliwiającą bezpieczne pomnażanie majątku i zarządzanie tym majątkiem w sposób usystematyzowany dla kolejnych pokoleń
Aby fundacja mogła realizować przypisany jej cel, ustawodawca przewidział pewne korzystne rozwiązania podatkowe sprzyjające pomnażaniu majątku przez fundację rodzinną. Przy czym, są też różne ograniczenia, które powinieneś brać pod uwagę układając strukturę organizacyjną fundacji rodzinnej.
Planując strukturę organizacyjną fundacji rodzinnej i rolę fundatora pamiętaj, że wynagrodzenie fundatora z tytułu świadczonych przez niego na rzecz fundacji usług za zarządzanie oraz kontrolowanie tej fundacji na podstawie kontraktu menadżerskiego jest świadczeniem stanowiącym ukryte zyski. Stanowisko organów podatkowych i sądów jest w tym zakresie jednolite 🏛 (wyrok WSA w Łodzi z 11.4.2024 r., I SA/Łd 134/24).
Co to oznacza w praktyce?
✅ ustawodawca nakłada 15% CIT na te świadczenia (pomimo, że wynikają one z warunków rynkowych)
✅ dodatkowo są one opodatkowane progresywnie po stronie fundatora (a nie zwolnione z PIT jak w przypadku świadczeń niepieniężnych) i dodatkowo obłożone składką zdrowotną.
Masz pytania dotyczące fundacji rodzinnej ? Zapraszam do kontaktu!